NOVÝ A MODERNÍ DRUH ZAHRADNÍCH HORTENZIÍ – HYDRANGEA FOREVER AND EVER®

Zahradní hortenzie FOREVER AND EVER®

Pěstování hortenzií v našich klimatických podmínkách přináší mnoho problémů. Když pomineme problém s nevýraznými barvami květů při nevhodné půdě a půdní reakci, nastává největší úskalí v malé odolnosti výhonů nízkým teplotám. Po jejich namrznutí rostliny nekvetou. Klasické hortenzie totiž vykvétají pouze na výhonech, které narostly v předešlém roce, tj. na jednoletých výhonech. A pokud tyto výhony během zimního období namrznou, hortenzie nekvete nebo pokvete velmi málo. A právě tuto vlastnost se šlechtitelům druhu FOREVER AND EVER® podařilo odbourat.

První vlaštovkou byla hortenzie ENDLESS SUMMER®, která přinesla do Evropy kvetení na všech výhonech. V současné době se začínají prodávat hortenzie FOREVER AND EVER®, které ke kvetení na letorostech přidávají i pestrou škálu barev. Jedná se o soubor hortenzií od více šlechtitelů z USA, Kanady, Japonska a Holandska, které vykazují podobné vlastnosti. Díky jim dosahují pravidelného a bohatého kvetení i v chladnějších regionech Evropy a světa vůbec. Soubor těchto hortenzií je tak výjimečný, že možnost množit tyto hortenzie získala v Evropě pouze jediná zahradnická firma v Holandsku a další pěstitelé se teprve hledají.

Nejčastěji se prodávají odrůdy RED – červená, BLUE – modrá a PINK – růžová, které kvetou na jednoletých i dvouletých výhonech. Díky kvetení na všech výhonech je zajištěna nejen bohatá násada květů, ale i případný řez je velmi jednoduchý. Prostě ostříháte to, co je třeba a hortenzie nakvete na jiných výhonech. Navíc ostříháním odkvetlých květenství podpoříte další kvetení a také i kompaktnost rostliny. Hortenzie FOREVER AND EVER® kvetou od prvních teplých dnů až do prvních mrazů, tj. od května do října.

Pěstují se nejlépe ve vlhké půdě, která ovšem nesmí být přemokřená. Půda musí být dostatečně zásobena živinami, protože bujný růst a výrazné kvetení vyžadují jejich neustálý přísun. Zeminu je po výsadbě nejvhodnější udržovat mírně vlhkou, aby rostlina dostatečně zakořenila. V následujících letech je již rostlina odolnější a nebývá tolik choulostivá k občasnému vysušení. Nejlépe jim vyhovuje polostín a nepřímé sluneční světlo. Plné oslunění snáší pouze při dostatečně vlhké půdě. V tomto případě je vhodné rostliny zamulčovat vrstvou kůry, která pod sebou dokáže udržet více vláhy. Mrazuodolnost těchto hortenzií je dostatečná, dosahuje až k -27 °C.

Díky velké odolnosti vůči špatným klimatickým podmínkám je možné pěstovat tyto hortenzie bez problémů i v nádobách. Při umístění na slunnou terasu a při pravidelném zalévání jsou schopné se předvést v plné kráse a zaplaví terasu spoustou květů po celou letní sezónu.

Firma Hraňo, odborné služby zahradnické, je prvním a největším oficiálním prodejcem tohoto druhu Hortensií.

Díky větší objednávce a změně dodavatele se nám podařilo snížit prodejní cenu ze 750,- Kč na 560,- Kč.

FOTOGRAFIE ROSTLIN Z PRODEJNY - V PLNÉM KVĚTU