Svatební servis

Svatební den je jedním z nejkrásnějších dnů našeho života. Přípravami na něj trávíme mnohdy několik měsíců. Obřad, hostina, šaty, květiny…. A právě výběr květin pro tento velký den vám mohou zkušené floristky velmi usnadnit. Naše studio je držitelem certifikátu DFA – Dutch Florist Arrangement – mezinárodně uznávaného diplomu, který je vydáván pod záštitou VBW nizozemského svazu floristů ve spolupráci s Groenhorst College Ede, Holand. Ovšem praxe květinových studií a floristek se může velmi lišit. Proto vás provedu svatebními přípravami ve firmě Hraňo krok za krokem.

S nevěstou si nejprve smluvíme schůzku v naší firmě. Květinová výzdoba si zaslouží více než letmý pohled do časopisu u prodejního pultu. Pro inspiraci disponujeme množstvím katalogů a fotografií.

Během času, který nevěsta stráví prohlížením katalogů jí klademe celou řadu „všetečných“ otázek. Významnou roli hraje výběr svatebních šatů. Většina nevěst má v tomto bodě již jasno a je dobré, když si s sebou přinese foto šatů. Stačí jen v mobilu. Floristka má pak představu o typu šatů a výšivkách a je schopna doporučit nevěstě nejvhodnější typ kytice.

Další dotaz je směřován na představu nevěsty o svatební kytici. Některé nevěsty mají naprosto jasnou představu, jiné se rozhodují přímo na místě. Zde je nutné zohlednit také barvu vlasů, očí, celkové proporce postavy a hlavně květiny a barvy, které má nevěsta ráda. Svatební kytice je třešničkou na dortu a její tvar a ladění nesmí nevěstu rozčilovat. Nevhodná kytice zkazí nejen svatební den, ale i vzpomínky. Po výběru květin a barvy přichází na řadu detaily, vždy je však nutné vycházet z požadavků nevěsty a nesnažit se ji přemluvit k něčemu, co jí nevyhovuje.

Od svatební kytice se pak odvíjí prakticky veškerá květinová výzdoba. Kytice je vlastně takovým vzorem a ostatní výzdoba se ji snaží napodobit. Přímý vliv má na výběr korsáže pro ženicha, korsáže pro svědka, kytice pro svědkyni a kytic pro maminky.

Při výzdobě obřadních prostor nebo kostela, místa svatební hostiny a aut se již můžeme od vzoru kytice poněkud odchýlit. Vždy však platí, že by měl být alespoň částečně využit materiál a barvy zastoupené v kytici. Naše floristky vám doporučí nejvhodnější typ výzdoby daného místa a pokud to situace vyžaduje, samy si prostory prohlédnou a využijí tak všech možností, které místo nabízí. Poté už záleží na dohodě, zda přijedeme místo i vyzdobit nebo veškerou výzdobu uděláme „mobilní“ a nevěsta si již velmi jednoduše umístí sama.

Důležité jsou také časové údaje. Je vhodné zajistit si termín svatební výzdoby dostatečně dlouho dopředu. V žádném případě neupřednostňujeme kvantitu na úkor kvality a požadovaný termín již může být obsazen. S nevěstou se dohodneme, že finální verze výzdoby musí být daná minimálně 14 dnů před obřadem, abychom mohli objednat květiny. Do té doby je možné vše libovolně měnit, naše floristky jsou vám plně k dispozici.

Tento článek bohužel nemůže postihnout veškeré nuance svatební květinové výzdoby. S květinami se dá kouzlit a je možné prakticky cokoliv, stačí jen popustit uzdu fantazii. Proto se nevěsty nebojte oprostit od dogmat a pověr, vždyť touhou každé ženy je být jedinečná a neopakovatelná.